PIRMAIS PATRONĀŽAS SERVISS MEDICĪNAS CENTRS "DZĪVOSIM" 
2000-90-80
esf1.jpg eu1.jpg

Izgulējumu aprūpe

Izgulējumi – tā ir viena no izplatītākām problēmām, ar ko sastopas vecie vai guļošie pacienti. Izgulējumi ir mīksto audu atmirums jeb nekroze kas rodas no kaulu un gultas spiediena.
Bieži izgulējumi rodas no ilgstošas gulēšanas uz muguras vai uz sāniem. Guļot uz muguras izgulējumi rodas uz pakauša, lāpstiņu un astes kaula zonā, uz sēžamvietas un papēžiem.

image005.png

Guļot uz sāna, tiek skarti pleci un ķermeņa sāna virsmas.

image006.png

Pirmajās stadijās šo zonu ādas virsmās rodas apsārtums un tūska. Izgulējuma vietā āda kļūst bāla vai apsarkst, parādās tumšs plankums, kas pēc tam kļūst brūns vai melns, nejūtīgs, pēc atmirušās ādas nolobīšanās izveidojas čūla. Ja izgulējumā iekļūst infekcija, čūla sastruto vai rodas dziļāks sastrutojums. Pie tam, cilvēks ne vienmēr var pasūdzēties par izgulējuma rašanos, jo lielākoties tie neizsauc sāpju sajūtas. Tieši tāpēc ir tik svarīga rūpīga guļošo cilvēku aprūpe.

Ja pacients ilgstoši atrodas guļus, tas vēl nenozīmē, ka radīsies izgulējumi, jo to rašanos veicina papildus faktori kā piemēram organisma audu reģenerācijas spējas un aizsardzības spēku pazemināšanās. Biežāk izgulējumi rodas cilvēkiem ar smagākām neiroloģiskām patoloģijām – paralīze, insults utt. Ka arī nelīdzenās gultas virsmas.

Izgulējumu ārstēšana – ir diezgan ilgstošs un dārgs process, tādēļ izgulējumu profilaksei ir ļoti svarīga loma.

Izgulējumu profilakse


Lai izvairītos no izgulējumu rašanos ir nepieciešams ievērot nesarežģītus, bet obligātus noteikumus:

 • Iztīrīt gultu no drupatas, krokas;
 • Izslēgt ilgstošu kontaktu ar mitru veļu;
 • Gultas veļai un apģērbam ir jābūt no nerupja auduma, bez šuvām, pogām, rupjām krokām;
 • Ik pa 2 stundām ir jācenšas mainīt guļoša cilvēku pozu, grozīt, mainīt ķermeņa stāvokli. Jāizmanto arī puspozīcijas: guļus uz sāniem, neatbalstīties tieši uz gūžas kaula, bet saglabāt 30 – 45 grādu leņķi pret gultu. 

Izgulējumu novēršanai izmanto arī speciālus materiālus. Tos var izmantot arī rehabilitācijas procesa laikā. Piemēram, speciālie gaisa vai ūdens matrači, aitāda, spilveni.

Spilveniem ar linsēklām un gumijas riņķim – kategoriskais nē!

Riņķveida pretizgulējumu līdzekļi nav ieteicami ari cilvēkiem, kas pārvietojās ratiņos. Sēžot invalīdu ratiņos, uzmanība ir jāpievērš slodzes sadalei. Kāju paliktņiem ir jābūt regulētiem tādā veidā, lai gurni būtu atbalstīti no ceļiem visā garumā. Īpašu uzmanību jāpievērš, mainot apavus vai spilvenus.

Ja izgulējumi jau ir radušies, ir nepieciešama ārsta kontrole.

Faktori, kas ietekmē izgulējumu rašanos

 • Taktīla jūtīguma traucējumi;
 • urīna nesaturēšana;
 • paaugstināta ķermeņa temperatūra, svīšana;
 • fiziskā forma;
 • uzturs, diēta, svars;
 • kustīgums – no gultas uz krēslu;
 • vecums;
 • medikamenti;
 • diabēts;
 • psihiskais stāvoklis.
© Pirmais Patronāžas Serviss
Top.LV
:: THOUGHTS ASIDE ::
How to tackle promoting a website, if you are a newcomer to the subject? The most challenging part would be finding a good service provider; someone with expertise, backed up with years of experience on the market. There are thousands of such services on the web, but we recommend Software Submit.NET search engine submission services for website owners. While being an expert in software promotion, they also have a great range of services for website owners, you do not have to sell software applications to be able to benefit from their services.
Work by: praca
superakcijas.lv videocv.lv dzivosim.eu AMRAY - Free Web Directory Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Dmoz online casino Free link exchange