PIRMAIS PATRONĀŽAS SERVISS MEDICĪNAS CENTRS "DZĪVOSIM" 
2000-90-80
esf1.jpg eu1.jpg

Florence Naitingeila

image001.png Dzimusi labi izglītotā, bagātā angļu ģimenē Florencē 1820. gada 12. maijā.
Uzauga un ieguva privātu, labu izglītību Anglijā, tomēr vēlējās savai dzīvei praktisku mērķi. 1851. gadā Naitingeila apmeklēja Vāciju, kur ieguva pamatus žēlsirdīgās māsas izglītībā un kļuva par slimnīcas direktrisi Londonā.
Krimas kara laikā brīvprātīgi pieteicās strādāt ar ievainotajiem kara slimnīcā Turcijā. Tur viņa saprata un aprakstīja vides sanitāro apstākļu nozīmi ievainoto aprūpē. Pēc kara Naitingeila Anglijā noorganizēja pirmo žēlsirdīgo māsu skolu pie Svētā Tomasa slimnīcas.

  F. Naitingeile uzskatīja, ka māsas galvenā darbība nav medikamentu nozīmēšana un slimības ārstēšana. Māsu galvenie uzdevumi ir nodrošināt svaigu gaisu, gaismu, siltumu, tīrību, klusumu, adekvātu uzturu (F. Nightingale 1860.) Pacienta novērošana un datu ievākšana ir saistīta ar pacienta veselības stāvokļa un vides faktoru savstarpējās iedarbības novērtēšanu. Savu pieredzi, kopjot ievainotos karavīrus Krimas kara laikā, viņa pielietoja, aprakstot higiēnas un sanitārā stāvokļa nozīmi pacientu aprūpē. Naitingeilas „Aprakstošā teorija” informēja māsas domāt, ka aprūpes process ir akcentēts uz pacienta un vides saistību. Māsas pienākums ir sagādāt pacientam vislabākos apstākļus, lai daba viņam palīdzētu.

a.jpg Savos darbos viņa aicināja māsas darboties klienta labā. Viņas darbības principi ietvēra praksi, pētniecību un izglītību. Naitingeila mācīja un pielietoja aprūpes procesu, uzsverot, ka „vitālo funkciju novērošana un novērtēšana  nav informācijas un faktu uzkrāšana, bet tā notiek ar mērķi, lai glābtu dzīvību, uzlabotu veselību un radītu komfortu”. Grāmatā „Piezīmes par māsas praksi”(1869.) viņa uzsver, ka māsām jākoncentrē uzmanību uz pacientu, nevis slimību.
 F. Naitingeila aprakstīja, ka māsām savā darbā jāpielieto rokas (praktiskās iemaņas), galva(teorētiskās zināšanas) un sirds (attieksme, empātija), bet svarīgākā ir sirds, tātad iejūtīga attieksme pret pacientu.


b.jpg F. Naitingeile mira 1910. gada  13. aprīlī 90 gadu vecumā.

1912. gadā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrība nodibināja Florences Naitingeilas medaļu “Par patiesu žēlsirdību un rūpēm par cilvēkiem”, kura ir visaugstākais apbalvojums žēlsirdīgajām māsām visā pasaulē.
12.maijā pasaulē tiek atzīmēta Starptautisko medicīnas māsas diena.
Medaļa ir sagatavota no zeltīta sudraba, aversā atrodas uzraksts latīņu valodā „Par piemiņu Florencei Naitingeilai. 1820-1910”. Centrā atrodas sievietes ar lampu attēlojums, kas ir gaismas, žēlsirdības un cerības simbols. Medaļas reversā latīņu valodā ir rakstīts „Par patiesu žēlsirdību un rūpēm par cilvēkiem. kas izsauc visas cilvēces apbrīnu”.
c.jpg
© Pirmais Patronāžas Serviss
Top.LV
:: THOUGHTS ASIDE ::
How to tackle promoting a website, if you are a newcomer to the subject? The most challenging part would be finding a good service provider; someone with expertise, backed up with years of experience on the market. There are thousands of such services on the web, but we recommend Software Submit.NET search engine submission services for website owners. While being an expert in software promotion, they also have a great range of services for website owners, you do not have to sell software applications to be able to benefit from their services.
Work by: praca
superakcijas.lv videocv.lv dzivosim.eu AMRAY - Free Web Directory Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Dmoz online casino Free link exchange